KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 4355047
*
nr 435 5047
Akvarell
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:49
-
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:49
*
Akvarell
nr 435 5047
Akvarell
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:25 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:49 -
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:49